Drugie wydanie 2022 Rozpisani.pl

Odejść w cień

#KażdyMiałSwójPRL

Już drugie pokolenie Polaków otrzymuje wybiórczą i szczątkową wiedzę o realiach Polski w latach 1945–1989, czyli o PRL. Powszechna indoktrynacja trwa. Ocet i pałowanie to jedyne komunikaty sączone do głów tych, którzy urodzili się w ostatnim trzydziestoleciu. A ich rodzice i dziadkowie? Zagubieni, często bezradni i porażeni kłamstwami, zamykają się w sobie i unikają sporu.
Na szczęście są też tacy jak Jolanta Czartoryska, autorka ważnej powieści Odejść w cień, wydanej w 2012 r., lecz przemilczanej przez media. Dzięki dyskusji starego aparatczyka z przyszłym politologiem w książce zawarty został uczciwy opis realiów tamtych czasów i prawdziwych dylematów, jakie było trzeba wówczas rozwiązywać. Jolanta Czartoryska rozumie te dylematy i docenia to, co w PRL zostało zrobione. Dając świadectwo prawdzie, daje równocześnie przykład innym, by nie milczeć wobec oczywistych kłamstw o okresie PRL.

Jerzy Domański
redaktor naczelny tygodnika „PRZEGLĄD

Pierwsze wydanie 2012 LSW oraz recenzja Jerzego Domańskiego, redaktora naczelnego tygodnika "Przegląd"

Wir benötigen Ihre Zustimmung zum Laden der Übersetzungen

Wir nutzen einen Drittanbieter-Service, um den Inhalt der Website zu übersetzen, der möglicherweise Daten über Ihre Aktivitäten sammelt. Bitte prüfen Sie die Details und akzeptieren Sie den Dienst, um die Übersetzungen zu sehen.